Pracownia Rozwoju Zawodowego - WARSZTATY ROZWOJOWE „MAPA PRZYSZŁOŚCI”

WARSZTATY ROZWOJOWE „MAPA PRZYSZŁOŚCI”

Jak powiedział Charles Chaplin: „Na najważniejszych skrzyżowaniach życiowych nie stoją żadne drogowskazy”.

 A gdyby tak założyć że w przyszłości będę szczęśliwy/ szczęśliwa?

 

Nasza codzienność buduje osobistą mapę życia. Początkowo rysują ją z nami rodzice, bliscy, wychowawcy w szkole, koledzy i koleżanki…  

... potem budujemy ją sami.

W ramach wydarzeń Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery 2018 dnia 19 października 2018 r. młodzież ucząca się i absolwenci szkół powiatu nyskiego mieli możliwość wcielenia się w rolę architektów własnego szczęścia. Specjalnie na to wydarzenie zaprojektowaliśmy warsztaty pn. „Mapa przyszłości”  oparte na założeniach poradnictwa socjodynamicznego Vance'a Peavy'ego, podczas których każdy uczestnik w swobodnej i przyjaznej atmosferze stworzył osobistą mapę przestrzeni życiowej oraz zwizualizował Swoją przyszłość. Na tych mapach uczestnicy spisali historię życiowych nauk, pragnień, planów i marzeń oraz to jak patrzą na siebie, życie, innych ludzi i świat. Wspólnie z doradcami ułożyli możliwe scenariusze „jutra” oraz zaplanowali sposoby ich realizacji.

Zastosowane ćwiczenia pozwoliły uczestnikom spojrzeć realnie na znaczenie perspektywy czasowej w procesie konstruowania i rekonstruowania własnej kariery.

Stworzone mapy przyszłości odkrywają marzenia uczestników i wzmacniają ich w poważnym traktowaniu pomysłów na przyszłość, odkrywają wartości i zwiększają motywację do działania w sięganiu po to co wydaje się być nieosiągalnym.